Chór

Chór Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie powstał w 1995 r. w pierwszym roku działalności szkoły z inicjatywy dyrektora ks. Macieja Szczepankiewicza. Od początku działalności chór prowadziła mgr Barbara Halec, absolwentka, a następnie pracownik szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Zespół często uczestniczył w uroczystościach Zgromadzenia Salezjańskiego Inspektorii św. Wojciecha z siedzibą w Pile. Brał czynny udział w imprezach okolicznościowych organizowanych przez Zgromadzenie. Występował m.in.: w Gnieźnie i Pile.

Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia chóru.

W 1999 r. - udział w VI festiwalu CECYLIADA w Policach.

W lutym 2000 r. - IV miejsce w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych a cappella w Bydgoszczy, a w kwietniu w finale konkursu chór zdobył wyróżnienie.

1 maja 2000 uczestniczył w festiwalu organizowanym w Jatznick (Niemcy).

20 maja 2000 odbył się koncert zespołu w kościele p. w. Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie wspólnie z chórem młodzieżowym z Włoch.

17 czerwca 2000 wraz z innymi szczecińskimi chórami brał udział w koncercie muzyki religijnej który odbył się w Katedrze.

W październiku 2000 brał udział w Konkursie Zespołów Chóralnych XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi.

W październiku 2001 chór został zaproszony do Krakowa na uczczenie obchodów 100 lecia działalności Salezjanów na terenie Polski.

W listopadzie 2002 uświetnił Zamkowe spotkania z psychologią i sztuką które odbywają się w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W grudniu 2002 brał udział w koncercie charytatywnym dla dzieci z Pogotowia Opiekuńczego w Szczecinie który odbył się w Bazylice Archikatedralnej. Uświetnił również uroczystość 45-lecia kapłaństwa ks. Jerzego Łaszewskiego w kaplicy Szkół Salezjańskich przy ulicy Ku Słońcu.

W lutym 2003 zajął II miejsce w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych a cappella.

W marcu 2003 wystąpił na Cmentarzu Centralnym podczas poświęcenia Kamienia i Tablicy Pamiątkowej I-ego polskiego architekta w powojennym Szczecinie ś.p. Heleny Kurcyusz.

W dniach 01-06. 10. 2003. zespól wyjechał z programem artystycznym do Ghent (Belgia), gdzie uczestniczył w obchodach 100-lecia istnienia tamtejszej szkoły salezjańskiej. Na rocznicowe obchody przybyły chóry z pięciu krajów prezentując przez kilka dni całokształt swojej pracy.

W grudniu 2003 chór występował w Sali Ks. Bogusława Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie podczas koncertu kolęd oraz w Bazylice Archikatedralnej i kościele p.w. Św. Jana Bosco w Szczecinie z Jasełkami

W lutym 2004 w wojewódzkim przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego, który odbywał się w Zamku Książąt Pomorskich zdobył Grand Prix.

W kwietniu 2004 zespół uświetnił swoim programem artystycznym inaugurację obchodów 10-lecia Akcji Katolickiej, która miała miejsce w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie..

14 maja 2005 r. w Sali Ks. Bogusława Zamku Książąt Pomorskich wykonał dwa programy a cappella w ramach koncertów dyplomowych, studentów V roku Akademii Muzycznej Wydziału Edukacji Muzycznej a byłych chórzystów Liceum.

3 czerwca 2005 r. brał udział w koncercie transmitowanym przez TVP z okazji 60- lecia polskiego Szczecina "Z biegiem rzeki, z biegiem lat".

13 września 2005 r. uświetnił obchody Święta Policji, które odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Styczeń 2006 - koncerty kolęd w szczecińskich parafiach m. in.: Św. a. Boboli, Ojców Dominikanów, Św. J. Bosco.

25 lutego 2006 r. wystąpił w Bazylice Archikatedralnej podczas uroczystej Mszy Św. z okazji 60 - lecia istnienia Zespołu Szkół Muzycznych II st. w Szczecinie.

8 kwietnia 2006 r. zdobył Srebrny Medal podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Religijnej w Ołomuńcu ( Czechy).

12 listopada 2006 r. wykonał wraz z innymi szczecińskimi chórami Pop Oratorium Z. Małkowicza w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Od początku istnienia chór Zespołu Szkół Salezjańskich koncertował również w swojej szkole, biorąc udział we mszach świętych i uroczystościach w trakcie roku szkolnego. Tradycją stały się występy podczas akademii, finału konkursu Historicus sum w LO, Dnia Patrona Szkoły, Imienin Ks. Dyrektora, koncertu uczniów Szkoły Organowej z okazji świętej Cecylii oraz koncertów dyplomowych uczniów Szkoły Organowej.

Collegium Salesianum | Szkoła Podstawowa | Liceum Ogólnokształcące Tow. Salezjańskiego

Wykonanie: MadeNet.pl

Ważne: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie.