Klub cyrkowy

Klub Cyrkowy "Bosko" przy Collegium Salesianum w Szczecinie rozpoczął swoją działalność w październiku 2010 roku w ramach realizacji projektu "Podnoszenie poziomu samokontroli wśród uczniów gimnazjów poprzez zastosowanie elementów pedagogiki cyrku". Urzeczywistnienie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki wsparciu Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Szczecin. Jego uczestnicy mają możliwość na cotygodniowych, 1,5 godzinnych spotkaniach poznawać i doskonalić tajniki sztuki cyrkowej. Pod okiem doświadczonych instruktorów ćwiczą takie umiejętności jak: żonglerka (chustami i piłeczkami), zabawa diabolo i flowerstickiem, kręcenie talerzykami, chodzenie na szczudłach, akrobatyka i jazda na monocyklu. Bogactwo zaproponowanych form nie tylko uatrakcyjnia zajęcia, ale też sprawia, że każdy znajduje coś dla siebie.

Jedni polubili żonglerkę i niestrudzenie ćwiczą wciąż nowe triki, inni nie mogą oderwać się od flowerstica, jeszcze inni pokochali monocykl. Niekwestionowanym królem zaproponowanych technik cyrkowych zostało diabolo (zabawa zręcznościowa polegająca na obracaniu diabolo, urządzenia o kształcie klepsydry, za pomocą dwóch patyków połączonych ze sobą cienką linką), budzące nieustający entuzjazm uczestników Klubu. Wszystkim uczniom udało się też osiągnąć pierwsze sukcesy: utrzymać się samodzielnie na szczudłach, przejechać chociaż kilka metrów na monocyklu, żonglować dwoma lub trzema piłeczkami, nauczyć się kliku trików na diabolo itp.

Projekt okazał się sukcesem i przyniósł wszystkim, zarówno realizatorom jak uczestnikom, wiele radości. Z tego powodu działalność Klubu nie zakończyła się wraz z końcem projektu, ale trwała przez cały rok szkolny. W tym roku szkolnym - 2011/2012 -  realizujemy kolejny projekt we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Szczecin "Wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów gimnazjów poprzez zastosowanie elementów pedagogiki cyrku." Członkowie Klubu, których jest coraz więcej, mają nie tylko możliwość na cotygodniowych spotkaniach poznawać i doskonalić tajniki sztuki cyrkowej, ale również zaprezentować swoje umiejętności na scenie.  

Prawie wszyscy klubowicze z ogromnym entuzjazmem zaangażowali się w działalność artystyczną i wolontariacką Klubu. Występy na scenie przed małą, dużą, a nawet bardzo dużą publicznością, entuzjastyczne reakcje widzów oraz poczucie zadowolenia i dumy ze swoich osiągnięć, w znaczący sposób wpływają na dobre samopoczucie i budowanie pozytywnej samooceny uczniów. Dodatkowo działalność wolontariacka umożliwia młodzieży danie innym czegoś z siebie, nadaje sens ich pracy i pozwala nabrać większego dystansu do siebie i swoich zmartwień.

Pierwszy tegoroczny występ Klubu odbył się 4. listopada 2011 roku podczas Zlotu Szkół i Ośrodków Salezjańskich Inspektorii Pilskiej. Nasza młodzież miała możliwość zaprezentować swoje umiejętność przed około 150 osobową publicznością z różnych stron Polski. Widowisko zostało przyjęte bardzo pozytywnie, wzbudziło ogromne zainteresowanie, a idea pedagogiki cyrku obecnych podczas show nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół wyraźnie zaintrygowała.

Kolejny występ 4. grudnia 2011 stanowił dla nas wszystkich ogromne wyzwanie. Na zaproszenie aktorów Pogotowia Teatralnego mieliśmy zaszczyt wystąpić wspólnie z nimi podczas III Pikniku ze Świętym Mikołajem w Sali Bogusława na Zamku Książąt Pomorskich. Rozmach wydarzenia, duża publiczność (około 300 osób) i zaszczyt występowania na profesjonalnej scenie u boku profesjonalnych artystów przysporzyły nam sporo tremy. Ale też i duma z udanego przedstawienia, zadowolenie z dobrze wykonanej pracy i radość z entuzjastycznej reakcji widzów były ogromne.

Współpraca z Fundacją Pogotowie Teatralne zaowocowała kolejnymi wspólnymi przedstawieniami. Tym razem publiczność była znacznie mniejsza, ale też trudniejsza i najważniejsza. W okresie od 21 do 30 grudnia, w ramach działalności wolontariackiej nasza młodzież wspólnie z aktorami Pogotowia Teatralnego wystąpiła w czterech przedstawieniach dla małych pacjentów szczecińskich szpitali. Ciasne sale, składane krzesełka, publiczność w szlafrokach... Jednak były to najpiękniejsze chwile w tegorocznej działalności Klubu. Radosny śmiech oglądających widowiska dzieci był najwspanialszym prezentem gwiazdkowym jaki otrzymaliśmy.

Zaangażowanie młodzieży w działalność wolontariacką było ukoronowaniem tegorocznego projektu. Nasi podopieczni mogli się przekonać jaką radość daje ofiarowanie czegoś od siebie innym – potrzebującym. Mieli możliwość poczuć, że nie ma nic piękniejszego niż wywołać uśmiech na smutnej twarzy, zrozumieć, że żyjąc tylko dla siebie, nie żyjemy w pełni. Tą piękną akcją kończymy pierwsze półrocze i niecierpliwie oczekujemy na drugie. A planów mamy wiele...

Zobacz Galerię zdjęć Klubu Cyrkowego

Zobacz również

Klub cyrkowy Pedagogika cyrku

Collegium Salesianum | Szkoła Podstawowa | Liceum Ogólnokształcące Tow. Salezjańskiego

Wykonanie: MadeNet.pl

Ważne: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie.