Niemcy - Neubrandenburg

W poniedziałek 17 września miało miejsce spotkanie dyrekcji z niemieckimi nauczycielami dotyczące wymiany młodzieży. Od dwóch lat prywatna szkoła ewangelicka z Neubrandenburga współpracuje z położoną nieopodal naszej szkoły SP 47. Wspólne projekty i wyjazdy bardzo spodobały się starszym uczniom niemieckiej szkoły. Poprosili swych nauczycieli, by ci zorganizowali dla nich podobne spotkania z uczniami z Polski.

Zaprosiłam dwóch nauczycieli, którzy ze mną współpracowali i współorganizowali spotkania, na rozmowę z ks. Dyrektorem i panią Wicedyrektor.

Nauczyciele Z Neubrandenburga opowiedzieli nam o swojej szkole i zwiedzili nasze liceum i gimnazjum. Ustaliliśmy też pierwsze terminy i tematykę spotkań. Już niebawem, 29 października uczniowie obydwu szkół spotkają się w Szczecinie i razem wyruszą śladami historii naszego miasta (Stadtrallye). W grudniu wybierzemy się do naszych sąsiadów z rewizytą i weźmiemy udział w projekcie na temat uprzedzeń. Zaprosiliśmy też szkołę partnerską na dzień polsko - niemiecki w naszej szkole.

W przyszłości planujemy też kilkudniowe projekty poświęcone naszej wspólnej, często bardzo trudnej i bolesnej, historii. Chcielibyśmy, by uczniowie współpracowali ze sobą, bez uprzedzeń i kompleksów, poznali się i zaprzyjaźnili. Dzieli nas tylko sto kilometrów, a Szczecin jest dla mieszkańców Neubrandenburga naturalnym centrum kulturalnym, leżącym bliżej niż Berlin.

(koordynator wymiany Agnieszka Kowalczyk – nauczyciel języka niemieckiego)

Collegium Salesianum | Szkoła Podstawowa | Liceum Ogólnokształcące Tow. Salezjańskiego

Wykonanie: MadeNet.pl

Ważne: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie.